Co Oferujemy

Dlaczego warto umieć pływać i uczyć się z Motylkiem?

Zdrowie

Pływanie jest jedną z niewielu form aktywności fizycznej, w którą zaangażowany jest cały układ mięśniowy organizmu, przez co występuje silna stymulacja układu krążeniowego i oddechowego. W środowisku wodnym zdecydowanie zmniejsza się obciążenie na układ kostno - stawowy, w związku z czym zachodzi małe prawdopodobieństwo urazu czy kontuzji. Pływanie ma również zbawienny wpływ na nasz kręgosłup - odciążając krążki międzykręgowe. Ćwiczenia w wodzie zalecane są również osobom z nadwagą, nadciśnieniem tętniczym czy po wszelkiego rodzaju urazach lub kontuzjach.

Bezpieczeństwo

Umiejętność pływania sprawia, że przebywanie nad wodą jest bezpieczne oraz sprawia nam dużą przyjemność. Może się również zdarzyć, że dzięki pływaniu uratujemy komuś życie. Celem naszej działalności jest jak najefektywniej nauczać i doskonalić pływanie dzieci, młodzieży i dorosłych. Staramy się, aby system, którym posługujemy się w nauce z dziećmi, pozwalał na wykształtowanie umiejętności bez względu na początkowy stopień zaawansowania w pływaniu. Mało liczne grupy oraz początkowa selekcja wpływają na szybkość i swobodę zapamiętania nie zawsze łatwych ruchów pływackich. Zróżnicowanie w grupach jest nie tylko po względem umiejętności, ale również wieku.

Naukę rozpoczynamy od podstaw, czyli najważniejszego elementu jakim jest oswojenie dziecka z wodą poprzez wyrobienie u niego poczucia bezpieczeństwa, że pod opieką trenera nic mu w wodzie nie grozi.

Dlatego tak ważne jest, aby osoba ucząca sama potrafiła doskonale pływać, a dziecko powinno być tego świadome. Aby zmniejszyć strach i napięcie przed nowym otoczeniem zapraszamy rodziców bądź opiekunów do uczestnictwa w początkowych lekcjach. Ponadto stosujemy wiele odpowiednich ćwiczeń i zabaw, zwracając uwagę, aby dziecko przez cały czas było aktywne. Dziecko powinno sobie zdawać sprawę, że samo musi się nauczyć pływać, nikt nie jest w stanie go w tym wyręczyć. Opiekun może mu tylko zagwarantować bezpieczeństwo w wodzie i wskazywać odpowiednie ćwiczenia pomocne w opanowaniu pływania. Umiejętnościami, które na tym poziomie musi przyswoić uczący się jest opanowanie oddechu i otwieranie oczu pod wodą. Następnym etapem jest nauka leżenia na wodzie (pozycja na plecach) i w połączeniu z pracą nóg swobodne płynięcie w tej pozycji.

Gdy ta umiejętność jest opanowana przechodzimy do II stopnia etapu - nauki pływania pełnym stylem grzbietowym oraz kraulem. Kolejnym, III stopniem zaawansowania jest styl klasyczny czyli potoczna żabka.

Pozostał nam jeszcze "polski" motylek, od którego nazwana jest nasza szkoła. Przypominam, iż mamy aż trzech mistrzów świata w tym stylu. Jest to najtrudniejszy styl zarówno pod względem zużycia energetycznego, jak i trudnej koordynacji ramion, nóg i pracy bioder.

W poszczególnych etapach nauki opanowywane są inne elementy związane z umiejętnościom pływania, takie jak pływanie pod wodą, skoki do wody, nawroty i inne. Dla pływaków z naszej szkółki, bez względu na poziom zaawansowania, organizujemy na koniec II semestru szkolnego (w miesiącu czerwcu) wewnętrzne zawody pływackie. Utrzymujemy kontakty z innymi szkołami pływania, które również organizują zawody sportowo - rekreacyjne. Współpracujemy także z klubami sportowymi, do których kierujemy najzdolniejsze dzieci, które chcą wyczynowo uprawiać tą dyscyplinę sportu.

Najbardziej zależy nam jednak na stałej współpracy z naszymi wychowankami, którzy bez względu na wiek i umiejętności doskonalą swoją technikę, utrzymują formę, dbają o zdrowie traktując pływanie jako sposób na życie i podstawową aktywność fizyczną.

Sport i Rekreacja

Pływanie to jedna z najpiękniejszych dyscyplin sportowych. Pływacy mają doskonałe przygotowanie wytrzymałościowe oraz wspaniałą, smukłą sylwetkę. Decydując się jednak na uprawianie tej dyscypliny sportu mogę Państwu ją przybliżyć. Z autopsji mogę powiedzieć, że to prawdziwa szkoła życia. Aby osiągnąć sukces, trzeba wykonać niezwykle ciężką i monotonną pracę, pływając wiele kilometrów. Jeżdżąc na obozy kadry Polski seniorów pływałem około 120 km tygodniowo. Dlatego też pływacy z reguły wyrastają na ludzi twardych, ambitnych, pracowitych i sumiennych. Lecz pływanie to nie tylko ciężka praca, ale wyjazdy na zawody i obozy sportowe czasem w bardzo egzotyczne i sławne zakątki świata. Dlatego też, jeśli chcecie, aby Wasze pociechy być może pływały jak Otylia Jędrzejczak czy Paweł Korzeniowski - może warto spróbować.

Rekreacja to połączenie wszystkich aspektów: prozdrowotny - pływać aby cieszyć się zdrowiem i przeciwdziałać chorobom; pływać, aby bezpiecznie wypoczywać nad wodą; pływać - aby utrzymywać lub poprawiać swoją formę i wydolność fizyczną. Nie każdy może uprawiać pływanie w aspekcie sportowym, lecz każdy w rekreacyjnym. Aby jednak miało to głębszy sens i było efektywne, należy zadbać o systematyczność. Zachęcam więc do korzystania z dostępnych Państwu form ruchu, w szczególności z pływania, a będziecie Państwo zdrowi i zawsze w formie.